Wiza do USA – jak ją zdobyć? [cz.1]
- PHOTOlasz
- 8 sty 2018
- 3 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 14 maj 2018
Amerykańska wiza- marzenie wielu. Czy naprawdę tak trudno ją zdobyć? Jak się do tego zabrać? Czy wciąż dostają ją nieliczni?

____________________________________________
O podróży do USA marzyłam od dawna, ale zawsze wydawało mi się to bardzo odległe (tak, jak odległe są Stany od Polski)… bo wiza, bo kosztowny lot, bo nie warto na tydzień, bo…
W styczniu, zastanawiając się, gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje, zdecydowałam, że poczekamy do wakacji i zapolujemy na jakieś last minute w egzotycznym kierunku. Może Meksyk, może Kuba… Niech tym razem ktoś (=biuro podróży) za nas myśli o wszystkim- lot, hotel, transport…Właściwie, wszystko było zaplanowane.
Ale u nas plany szybko się zmieniają. I to diametralnie. Ten plan też się zmienił, w jeden z marcowych ciepłych weekendów (tak, w marcu było ciepło!). Dostałam ostateczne ‘przyzwolenie’ na uruchomienie akcji „spełniam swoje wielkie marzenie”! Decyzja została podjęta.
Rozpoczynamy proces: „podróż do USA”!
____________________________________________
Kiedy chcesz po raz pierwszy polecieć do USA, pierwsze, co zazwyczaj trzeba zrobić to „zdobyć” wizę. Dopóki nie zostanie Ci przyznana, nie warto ryzykować kupując np. bilety lotnicze. Jak się do tego zabrać?
► Fazy są 3:
Wnioskowanie o wizę
Wizyta w Ambasadzie/konsulacie
Odbiór wizy
W tym wpisie skupie się na Fazie I. Opis będzie dotyczył moich własnych doświadczeń związanych ze staraniem się o wizę nieimigracyjną turystyczną B2 w Warszawie. Jest on aktualny na dzień 31.04.2017 (zasady się zmieniają i zanim zapłacisz- to chyba najbardziej wiążąca część- sprawdź czy na pewno wszystko jest zgodne z tym, co pisze Ambasada. Najpewniejsze informacje znajdziesz tutaj- na oficjalnej stronie dla starających się o wizę).
____________________________________________
Wnioskowanie o wizę – 3 Kroki:
Zdjęcie [w wersji elektronicznej]
W Warszawie to zazwyczaj koszt ok. 30zł. My w tej cenie dostaliśmy płytę ze zdjęciem oraz każdy po 2 wydrukowane zdjęcia (wersja papierowa nie jest potrzebna przy staraniu się o wizę, ale fotograf, u którego wykonywaliśmy zdjęcia miał akurat taką opcję). Zdjęcie podobno nie jest konieczne w momencie wnioskowania, ale nas system nie chciał przepuścić dalej, bez załadowania prawidłowego zdjęcia.
2. Wniosek wizowy DS-160
Należy go wypełnić online tutaj.
> Aby podczas wypełniania wniosku otrzymywać podpowiedzi w języku polskim, na górze strony (po prawej) należy wybrać język polski
> na początek należy określić lokalizację, w której będzie się aplikować o wizę.
W Polsce do wyboru mamy Kraków i Warszawę. Decyzja jest wiążąca, więc zdecyduj gdzie masz bliżej, bo będziesz musiał tam pojechać na wizytę.
> warto zapisać numer ID wniosku (Application ID). Dzięki temu, w przypadku, gdy z jakichś powodów przerwiemy wypełnianie wniosku, będziemy mogli do niego wrócić przez 30 następnych dni.
> Pomocny przy wypełnianiu wniosku będzie dokument, który podczas swojej "drogi" po wizę znalazłam w sieci. Znajdziesz go tutaj.
> pod koniec należy wgrać zdjęcie
(zdjęcie powinno być wykonane na wprost, bez okularów, w proporcji 1:1 i nie być starsze niż 6 miesięcy. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-photoinfo.asp)
> należy pamiętać, aby wydrukować stronę z potwierdzeniem złożenia wniosku (Confirmation)! Będzie ona potrzebna podczas wizyty w Ambasadzie/konsulacie.
Nie trzeba drukować całego wniosku.
3. Rejestracja w systemie – umawianie na spotkanie
Na spotkanie umawiamy się przez Internet. Jednak najpierw należy zarejestrować się na stronie: https://cgifederal.secure.force.com/SiteRegister?country=&language=
> Po rejestracji należy wybrać opcję „Nowy wniosek/Wyznacz spotkanie” i postępować zgodnie z pojawiającymi się komunikatami.
> opłata (w systemie pojawi się instrukcja, jakie dane należy wpisać)
Jej wysokość zależy od kursu dolara, który podaje ambasada. W systemie pojawi się dokładna kwota w złotówkach (nie należy płacić w innej walucie!), którą należy zapłacić.
Należy pamiętać, że w tytule przelewu wpisujemy TYLKO nadany nam numer CGI
> oczekiwanie na zaksięgowanie (ten sam dzień lub następny)
Dopiero, gdy opłata pojawi się w systemie będzie możliwe umówienie się na wizytę.
> wybór daty i godziny spotkania
Pojawi się kalendarz z dostępnymi terminami. Sami wybieramy, który nam najbardziej pasuje. Jeśli już się umówimy, a w międzyczasie okaże się, że termin nam nie pasuje, zawsze można zmienić datę i godzinę wizyty.
> wydruk potwierdzenia zapisu na spotkanie!
____________________________________________
Dalej pozostaje już tylko czekać na termin swojego spotkania. Co na takie spotkanie należy przygotować i jak ono wygląda opowiem w kolejnym wpisie.
Tymczasem, jeśli masz pytania- nie krępuj się- zadaj je poniżej. Jeśli tylko będę znała odpowiedź, chętnie na nie odpowiem.
*Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie stworzonej specjalnie dla starających się o wizy do USA. To właśnie tam są one najbardziej aktualne.
Comments